2020 World Cup of VGC Hub

MainTeamsDetailsRules and GuidelinesScheduleResultsStaff

Congratulations to our 2020 World Cup Champions, Team Plate Latin America!

What is the World Cup of Pokémon VGC?

The World Cup is a long-running grassroots VGC tournament between teams which represent various countries or regions in the world. Ever wanted to see a showdown between the top players of US East and Germany? Or how about Japan versus the UK? Exciting matchups like these could very well be a possibility in the World Cup!

The World Cup differs from most VGC tournaments in that it includes sets played in older formats. You’ll see everything from VGC13 to VGC20 played over the course of the 2020 season of the World Cup. In order to make this possible, the World Cup is primarily played on Pokémon Showdown as opposed to in-game.

The tournament will start on the 24th of August!

What’s new in the 2020 season?

  • Four brand-new teams will participate: Team France, Team Nordics, Team China, and Team Korea. This brings the total amount of teams to 20.
  • Managers will decide if their team wishes to play legacy formats (13 and 14) at all, as well as whether or not they prefer to play 19 Sun or 19 Moon over 19 Ultra, at the start of the tournament as opposed to every week. Otherwise, the default formats each week are 15, 16, 17, 18, 19u, 20, 20, 20.
  • Playoffs will feature 8v8 weeks with bonus 3v3 rounds in case a tiebreaker is necessary.
  • An expanded list of rules and procedures will be followed to minimize disputes this year, which includes tightened eligibility rules (including a cap tie rule).
  • Judges will be brought on to help commissioners with mid-set issues, in particular ones involving timers or DCs.

Tournament Format

  • There will be 4 pools of 5 teams: pools are represented by the colors Red, Blue, Green, and Yellow. Each round lasts a week, starting on Tuesday (specifically, once Monday turns to Tuesday at midnight CET).
  • Scoring: when teams play another team in their pool, a win awards 3 points, a tie awards 1 point, and a loss awards 0 points. For cross-pool matchups, teams are not awarded points; instead, the results of these weeks are used as the primary tiebreaker.
  • The group stage lasts 5 weeks and has each team play one of the other 4 teams in their pool; the one team that is left without a pair in each pool every week will instead play a pairless team from another pool (if possible, a team from a different region), which is referred to as a cross-pool round. Only matches between teams in the same pool yield points. During the group stage, each team fields 8 players weekly.
  • Once the group stage is over, the top 2 teams in each pool will advance to playoffs. The playoffs last 3 weeks and are a Top 8 single-elimination bracket. Seeding is based on group stage results, with the first place in a group facing the second place of another group. During the playoffs, teams still field 8 players, but go into an extra 3v3 tiebreaker round in case of a tie. Teams may field players who already played during the week in the 3v3 tiebreaker round.
  • All matches are played on Pokémon Showdown by default. (Playing on cart is allowed if both players agree to it.)
  • All matches are Best-of-3. Players may not change their team in any way during a Best-of-3 set; however, they may change teams from week to week.

For more information, see the “Details” tab.

Social Media and Coverage

Highlight matches will be streamed weekly at twitch.tv/TrainerTowerPKMN and commentated by a talented selection of casters.

Want to see live standings and more? Take a look at the World Cup spreadsheet!

Follow the official World Cup Twitter for more updates, and join our Discord server if you want to be notified when a match is about to start!

Teams

The 2020 season of the World Cup of Pokémon VGC will feature 16 returning teams from last year in addition to four brand-new expansion teams: Team France, Team Nordics, Team China, and Team Korea. In total, there will now be 20 teams participating in the World Cup!

US East

Team US East

VGC13: No
VGC14: Yes
VGC19: Ultra only

 
Managers: JamesWBaek (James Baek) and gazgramgus (Stephen Mea).

Roster:

US East can recruit players from the states of OH, WV, VA, NC, SC, GA, FL, and any states further east.

US West

Team US West

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Ultra only

 
Managers: komvgc (Gavin Michaels) and Braverius (Zach Droegkamp).

Roster:

US West can recruit players from the states of MT, WY, CO, NM, and any states further west.

US Central

Team US Central

VGC13: Yes
VGC14: Yes
VGC19: Sun or Moon

 
Managers: SamJTemple (Sam Temple) and nerd_of_now (Alex Collins).

Roster:

US Central can recruit players from the states of ND, SD, NE, KS, OK, TX, MN, IA, MO, AR, LA, WI, IL, KY, TN, MS, MI, IN, and AL.

Canada

Team Canada

VGC13: Yes
VGC14: No
VGC19: Ultra only

 
Managers: JeanMarcVGC (Jean-Marc Hébert) and SpookyMegamite (Nick Jorgensen).

Roster:

United Kingdom

Team United Kingdom

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Sun or Moon

 
Managers: JamieBoytVGC (Jamie Boyt) and ThinkJamieKean (Jamie Kean).

Roster:

Italy

Team Italy

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Sun

 
Manager: GhostyInfinity (Gianluca Grassi).

Roster:

Spain

Team Spain

VGC13: Yes
VGC14: Yes
VGC19: Ultra only

 
Manager: PokeAlex_ (Alex Gomez).

Roster:

Germany

Team Germany

VGC13: Yes
VGC14: Yes
VGC19: Ultra only

 
Managers: DaFloVGC (Florian Wurdack) and drug_duck (Christopher Kugeler).

Roster:

France

Team France

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Sun or Moon

 
Manager: RadiumH3 (Alexandre Lissardy) and the_megathorn (Alban Badin).

Roster:

Team France are a new expansion team for the 2020 season.

Nordics

Team Nordics

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Sun or Moon

 
Manager: NostalgiaIsGood (Ola Petersen Nordby).

Roster:

Team Nordics are a new expansion team for the 2020 season. They can recruit players from the countries of Norway, Sweden, Finland, Denmark, and Iceland.

Rest of Europe

Team Rest of Europe

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Moon

 
Managers: _000aj (Andres Escobosa) and MeninoJardim (Eduardo Cunha).

Roster:

Team Rest of Europe can recruit players from the countries of Portugal, Ireland, the Netherlands, Belgium, Luxembourg, Switzerland, Austria, Greece, Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, the Czech Republic, Slovakia, Hungary, Slovenia, Romania, Bulgaria, Croatia, Bosnia and Herzegovina, Serbia, Montenegro, Albania, Macedonia, Belarus, Moldova, Ukraine, Russia, and Turkey, as well as the micro-states of Andorra, Liechtenstein, Malta, Monaco, San Marino, and Vatican City. Further, on the grounds of their political and cultural ties to Europe, Rest of Europe may also draft players from Cyprus and Israel.

Plate Latin America

Team Plate Latin America

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Sun or Moon

 
Managers: AvatarFede (Federico Turano) and AgatiGa (Gabriel Agati).

Roster:

Team Plate Latin America can recruit players from the countries of Argentina, Paraguay, Uruguay, and Brazil.

North Latin America

Team North Latin America

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Ultra only

 
Manager: GoldenEmpoleon (Alberto Renero).

Roster:

Team North Latin America can recruit players from Mexico, Central America, and the Caribbean Islands.

Andes Latin America

Team Andes Latin America

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Ultra only

 
Managers: Ralfdude90 (Paul Ruiz) and DonVGC (Juan Naar).

Roster:

Team Andes Latin America can recruit players from the countries of Chile, Peru, Ecuador, Colombia, Venezuela, and Bolivia.

Australia

Team Australia

VGC13: No
VGC14: Yes
VGC19: Sun or Moon

 
Managers: Dawgpkmn (Luke Curtale) and ChosenFutureVGC (James Katsaros).

Roster:

Japan

Team Japan

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Ultra only

 
Managers: ForteVGC and AkanumaVGC (Suguru Akanuma).

Roster:

Southeast Asia

Team Southeast Asia

VGC13: No
VGC14: Yes
VGC19: Ultra only

 
Managers: ShamanVGC (Melvin Keh) and Ismatmyron (Ismat Myron Beg).

Roster:

Team Southeast Asia can recruit players from the countries of Singapore, Malaysia, Thailand, Indonesia, and the Philippines.

East Asia

Team East Asia

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Ultra only

 
Managers: ChienX2_VGC (Chien-Chien Tsai) and Cyrus1119 (Cyrus Or).

Roster:

Team East Asia can recruit players from Hong Kong, Macau, and Taiwan.

Korea

Team Korea

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Ultra only

 
Managers: pokemon_tcg (Sejun Park) and NashVGC.

Roster:

Team Korea are a new expansion team for the 2020 season.

China

Team China

VGC13: No
VGC14: No
VGC19: Ultra only

 
Managers: YihuiVGC (Yihui Xu) and Yejiang (Jukun He).

Roster:

Team China are a new expansion team for the 2020 season. They can recruit players from mainland China.

VGC Formats

Each week, the following formats are played by default:

15 16 17 18 19u 20 20 20

Each week, teams will have 2x Series 6 20 slots and 1x Series 5 20 slot; players should take care to be aware of which Series rules they are playing that week. Formats from older years are played based on what was legal at the World Championships that year.

Before the start of the tournament, each team must also decide on the following:

  • If they wish to play VGC13 in place of VGC20.
  • If they wish to play VGC14 in place of VGC20.
  • If they wish to play 19 Sun, 19 Moon, or either of 19 Sun or 19 Moon in place of 19 Ultra.

These decisions are made on a per-season basis as opposed to a weekly basis; a change from previous years.

If two teams who made the decision to play 13 over 20 face each other, the first VGC20 Series 6 slot is replaced by a VGC13 slot. Similarly, if two teams who made the decision to play 14 over 20 face each other, the first VGC20 Series 6 slot is also replaced by a VGC14 slot. If the two teams wish to play both 13 and 14, the replaced slots are the first Series 6 VGC20 slot and the singular Series 5 VGC20 slot.

Further, if two teams who made the decision to play Sun instead of Ultra face, the VGC19 Ultra slot is replaced by a VGC19 Sun slot. The same goes for Moon. If one team prefers to play Moon but the other team is fine with either Sun or Moon, they will play Moon. If one team prefers to play Sun but the other team is fine with either Sun or Moon, they will play Sun. Finally, if both teams are fine with either Sun or Moon, the format is randomly chosen from one of the two.

Playoffs tiebreaker round

If two teams go into a 3v3 tiebreaker round in the playoffs, then assuming Team A faces Team B, the formats for these 3 sets are determined as follows:

  • One VGC20 slot.
  • One format chosen by Team A.
  • One format chosen by Team B.

The formats chosen by each team are bound by the above rules: for example, VGC13 can only be chosen if both teams agreed to play 13 at tournament start. The same goes for VGC14, VGC19s, and VGC19m.

The two teams are allowed to choose the same format (for example, if both teams want to play VGC17 for their free slots, the formats for the 3v3 tiebreaker round will be 17, 17, and 20).

Eligibility

Your primary country or region eligibility is determined by fulfilling at least one of the following conditions:

  • You are a citizen of the country or region you are applying for.
    OR
  • You currently reside in the country or region you are applying for.

Commissioners will generally not ask for proof of primary country eligibility unless we believe there is reason to suspect foul play.

Your secondary country or region eligibility is determined by fulfilling at least one of the following conditions:

  • You have spent most of the past 3 years of your life in the country or region you are applying for.
    OR
  • You have a parent from the country or region you are applying for AND lived there for at least 3 years.

Commissioners may ask for some manner of soft proof (e.g. having neutral third parties confirm that one of the above conditions holds) for players wishing to choose their team based on secondary country eligibility.

A player only needs to fulfill one of the four conditions listed above to be eligible for a team. The only difference between primary or secondary eligibility is how likely commissioners are to request proof. Primary eligibility does not take precedence over secondary eligibility.

It is possible for a player to have multiple primary or secondary eligibilities, in which case they may choose which team they wish to join themselves.

If a player is found to have faked information relating to their eligibility, they will be removed from the tournament.

Cap tie rule

Once you’ve played for a team in the World Cup, you are tied to that team and are not allowed to play for another team in future World Cup seasons, UNLESS the team you were playing for is split into two or more teams OR the team you were playing for is merged into other teams. This rule is effective from the 2020 season onwards.

Example: If a Dutch player plays for Rest of Europe this year, but a Team Netherlands is created next year, then they lose their RoE eligibility and may switch to Team Netherlands if they wish to continue participating in the World Cup.

You are allowed to be a helper or point of contact for a team without being tied to the team so long as you do not play for them.

Tiebreakers

Teams which advance to playoffs are decided on points. If two or more teams are tied on points, tiebreakers come into play.

Tiebreakers follow the order listed below:

  • Win or tie achieved in a cross-pool round. (Win > tie > loss.)
  • Amount of sets won (equivalent to set differential).
  • Game differential.
  • Head-to-head.

In the unlikely event that two teams tie in all of the above, they must each select a player to play an extra set of VGC20. The chosen players should ideally be immediately available to play, but teams may delay the match to at most Tuesday (and only if absolutely necessary). The winner is decided by which team wins the tiebreaker set.

During playoffs, teams will go into a 3v3 tiebreaker round in case of a tie. Whichever team takes 2 of 3 sets first wins the week.

Rules & Guidelines

Players and managers alike are expected to familiarize themselves with the below rules.

Disputes

When a dispute arises between two players, the first attempt to resolve it should be between the two players in question. If they do not succeed, they may turn to their managers instead. The managers should only seek resolution from the commissioners if they are unable to come to an agreement.

Any agreement between two players, once confirmed by their respective managers, is final. When a commissioner’s or judge’s aid is requested, they will come to a ruling based on the rules laid out here, in which case their word is also final. In the event that a player refuses to listen to a commissioner’s or judge’s decision regarding a mid-set dispute, they may be punished with a game or set loss (whichever is deemed more appropriate by the staff member handling the dispute).


Cheating

Cheating (or obvious attempts to cheat) will be punished with a set loss if there is sufficient evidence for it. The following are considered forms of cheating:

  • Ghosting (any outside assistance during a match, eg teammates suggesting plays during a set)
  • Changing an aspect of the team being used (moves, items, etc) mid-set
  • Impersonation
  • Falsifying results
  • Bribing, collusion, or any other attempt to influence the outcome of a game by way of means outside the game itself

If a player’s attempt to cheat is considered severe enough in nature, they may also be disqualified from the tournament entirely.


Banned Pokémon or Moves

It is each player’s duty to ensure the team they are using is legal for the format they are playing. If this is not the case, the player will be given a match loss. If this match loss does not decide the set, they may immediately resume playing the set with a corrected team (i.e. a team legal for the format they are playing). If the player does not have a proper team immediately available for the match, they will instead receive a set loss.

Players will be given a set loss if caught using Guard Split onto a Chansey or Blissey in any of their games. This decision was made on the basis of the timer functioning differently on cart compared to Pokémon Showdown; the lack of a round timer denies players one of the main counterplay options against these sorts of teams. For the sake of rule clarity, players should refrain from using this particular strategy even if a game is scheduled to be played on cart.


Banned Players

Players banned from TPCi’s VGC circuit may not participate in the World Cup. It is the commissioners’ belief that this rule will help make the tournament more welcoming for players and spectators alike.


Substitutions and Extensions

Substitutions may be made if there is an issue with a player’s availability or if both managers agree that a substitution is necessary (regardless of reason). The managers must notify commissioners of the substitution being made.

Extensions will be granted by commissioners if they are deemed necessary on a case-by-case basis.


Scheduling and Activity Wins

Players should schedule their matches as soon as possible. They may do so through any medium of their choice, though Discord or Twitter should be the preferred options. If necessary, players may go through a point of contact to schedule their matches.

If a player does not know how to contact their opponent, they should immediately reach out to the opposing team’s point of contact or manager(s). If a player contacts their opponent but receives no response after 48 hours, they must report this to their own manager(s).

It is each player’s responsibility to communicate clearly when scheduling. Be especially aware of time zone differences. Use time zone converters if you find it convenient to do so.

During playoffs, teams should ideally aim to complete their matches before Monday. In case of a 3v3 tiebreaker round during playoffs, teams are encouraged to schedule the tiebreaker sets on Monday so as to ensure the tournament proceeds at a good pace.

If a player is 15 minutes late to a match, the on-time player or their team should reach out to the late player’s team (by tagging their team role on Discord) to notify them. If the player has not shown up 30 minutes after the set was intended to start and no suitable substitution is provided, the on-time player may request an activity win. If they do not wish to take an activity win, they may instead request to reschedule the set. If the late player is 15 minutes late once more to a rescheduled set, their opponent gets an activity win by default.


Timers and DCs

The timer may only be turned on after all three games of a best-of-3 have been opened in Pokémon Showdown. If you are uncertain, check to ensure that your opponent is there by speaking to them in match chat (a simple “ready?” or “can I turn on the timer?” is fine), assuming both players speak a shared language.

If your opponent has not said otherwise, assume that turning on the timer is fine. If a player does not wish to play with a timer (regardless of their reason), they should reach out to their opponent before the set has been started and notify them of this. The opponent must respect this wish; however, if a player takes too long to complete their moves in a no-timer set, they may call in a commissioner or judge. If the organizer confirms one of the players appears to be stalling for time (by taking more than 2 minutes per move on average across at least 3 turns), they should overrule the decision to play without timer.

If a player asks for the timer to be turned off mid-set and did not notify their opponent before the start of the set that they would like to play without timer, the opponent is not obligated to turn off the timer. Further, if players do choose to play with timer, they may not turn off the timer unless both parties agree to it.

If a player is found repeatedly requesting no timer sets and taking too long to make their moves, their team will be issued a warning. Similarly, if a player is found to not respect their opponent’s desire to play without timer on, their team will be issued a warning. Repeated infractions will lead to harsher punishments, such as a match loss.

If a player disconnects while the timer is running, the timer should be stopped. If the player does not reappear within a few minutes, a commissioner or judge should be called in. If the player still does not appear within 3 minutes (time confirmed by judge), the timer may be turned back on again.

If a player is found or suspected to be disconnecting on purpose to gain extra time, they will receive a set loss. If the other player fails to stop the timer when their opponent disconnects, their team will first be warned. Once again, repeated infractions by players on the team will lead to harsher punishments, such as a match loss.

In the event that no commissioner or judge is available to preside over a match with timer or disconnection issues, players and teams should aim to resolve matters amicably themselves by following the above guidelines to the best of their ability.


Chat and Nicknames

Players may speak during the course of a set, but must keep the conversation respectful (insults or harassment will not be tolerated). Failure to do so will result in a warning, and repeated offenses may result in a match loss.

Players are allowed to nickname their Pokémon, but the names must be tasteful. No personal attacks of any kind are permitted. In the same vein, players may not nickname their Pokémon with the aim of attempting to rile up or otherwise offend their opponent. Failure to comply will result in a match loss, after which the player using inappropriate nicknames will be asked to change their nicknames before continuing the set.

The schedule overview shows which teams play each other, whereas weekly schedules show player-vs-player matchups. Please check the spreadsheet for live standings!

Crosspool matchups will avoid matching teams from the same regions against each other whenever possible, but are otherwise randomized.

  • Example 1: One week, teams E1, E2, A1, and A2 are selected for the crosspool round. E1 and E2 are both European teams, whereas A1 and A2 are from the APAC region. Then E1 is matched up with either A1 or A2 (at random) and E2 is matched up with whichever of A1 or A2 was not chosen to play against E1.
  • Example 2: One week, teams U1, U2, U3, and E1 are selected for the crosspool round. U1, U2, and U3 are all North American teams, whereas E1 is a European team. In this case, we can not avoid having two NA teams play each other, so the crosspool matchups for the week are randomized.
Overview: Group Stage

Week 1 lasts from August 24 to September 1.

Group Blue

Australia
vs
Spain
Andes Latam
vs
US West
East Asia
vs
US East (CROSSPOOL)

 

Group Red

Nordics
vs
UK
Japan
vs
Canada
China
vs
Italy (CROSSPOOL)

 

Group Yellow

Southeast Asia
vs
US Central
Rest of Europe
vs
Plate Latam
Italy
vs
China (CROSSPOOL)

 

Group Green

France
vs
North Latam
Germany
vs
Korea
US East
vs
East Asia (CROSSPOOL)

Week 2 lasts from September 1 to September 8.

Group Blue

Australia
vs
Andes Latam
US West
vs
East Asia
Spain
vs
US Central (CROSSPOOL)

 

Group Red

Nordics
vs
Japan
Canada
vs
China
UK
vs
North Latam (CROSSPOOL)

 

Group Yellow

Southeast Asia
vs
Rest of Europe
Plate Latam
vs
Italy
US Central
vs
Spain (CROSSPOOL)

 

Group Green

France
vs
Germany
Korea
vs
US East
North Latam
vs
UK (CROSSPOOL)

Week 3 lasts from September 8 to September 15.

Group Blue

Australia
vs
US West
Spain
vs
East Asia
Andes Latam
vs
Germany (CROSSPOOL)

 

Group Red

Nordics
vs
Canada
UK
vs
China
Japan
vs
Rest of Europe (CROSSPOOL)

 

Group Yellow

Southeast Asia
vs
Plate Latam
US Central
vs
Italy
Rest of Europe
vs
Japan (CROSSPOOL)

 

Group Green

France
vs
Korea
North Latam
vs
US East
Germany
vs
Andes Latam (CROSSPOOL)

Week 4 lasts from September 15 to September 22.

Group Blue

Australia
vs
East Asia
Spain
vs
Andes Latam
US West
vs
Korea (CROSSPOOL)

 

Group Red

Nordics
vs
China
UK
vs
Japan
Canada
vs
Plate Latam (CROSSPOOL)

 

Group Yellow

Southeast Asia
vs
Italy
US Central
vs
Rest of Europe
Plate Latam
vs
Canada (CROSSPOOL)

 

Group Green

France
vs
US East
North Latam
vs
Germany
Korea
vs
US West (CROSSPOOL)

Week 5 lasts from September 22 to September 29.

Group Blue

Spain
vs
US West
Andes Latam
vs
East Asia
Australia
vs
Nordics (CROSSPOOL)

 

Group Red

UK
vs
Canada
Japan
vs
China
Nordics
vs
Australia (CROSSPOOL)

 

Group Yellow

US Central
vs
Plate Latam
Rest of Europe
vs
Italy
Southeast Asia
vs
France (CROSSPOOL)

 

Group Green

North Latam
vs
Korea
Germany
vs
US East
France
vs
Southeast Asia (CROSSPOOL)
Group Stage: Week 1

Group Blue

Australia
Format Spain
vivalavlade (Alister Sandover) VGC15 PokeAlex (Alex Gomez)
ChosenFuture (James Katsaros) VGC16 Yeray Arrivi
Chris Kan VGC17 Proman (Javier Señorena)
Mitch Kendrick VGC18 Kasty (Guillermo Castilla)
Hobbit (Henry Rich) VGC19U Ahicodem (Miguel Pedraza)
Sarkastik (Ty Power) VGC14 Arbol Deku (Albert Bañeres)
MogarChu (Malcolm Mackellar) VGC20 Rahxen (Antonio Sánchez)
Ammodee (Graham Amedee) VGC20 Digne (Cristian Casares)

Andes Latam
Format US West
Don (Juan Naar) VGC15 Enigne (Hayden McTavish)
Pephan (Estephan Valdebenito) VGC16 blckkkkkk (River Davis)
PplDorian (Dorian Quiñonez) VGC17 ScotchTape77 (Scott Iwafuchi)
KelvinYavi (Kelvin Quishpe) VGC18 mao (Jackson Finch)
IRNemesis (Javier Valdes) VGC19U Mando (Allan Martinez)
Boah (Matias Roa) VGC20 Mudhiman (Raghav Malaviya)
Jean Paul Lopez VGC20 Valentine (Andrew Ding)
RuL (Raul Ramirez) VGC20 kingdjk (Demitri Kaguras)

 

Group Red

Nordics
Format UK
Pontus Westerlund VGC15 Jamie Boyt
PatrickPurple (Patrick Moore) VGC16 Mattsby (Matt Carter)
David Barker VGC17 Ben Kyriakou
NidokingGuy (Jens Arne Mækinen) VGC18 JonoTv (Jonathan Marston)
Owe (Oliver Eskolin) VGC19S Calvonix (Calvin Foster)
Joonas Hakalahti VGC20 Benster (Ben Markham)
David Degerman VGC20 Harry Louth
Brede Stavø VGC20 AuraRayquaza (Taran Birdee)

Japan
Format Canada
Yuudachi (Kento Kitayama) VGC15 Raphael Bagara
Zeen (Shohei Kimura) VGC16 R Inanimate (Randy Kwa)
Terurun (Teru Nakajima) VGC17 Tiddvicious (Matt Tidd)
Sashisu (Mao Harada) VGC18 MechanicsPKMN (Nate Wright)
Huyubare (Ko Tsukide) VGC19U warchomp (Alex Lebel)
Chandy (Kohei Sakurai) VGC20 Sebby (Sébastien Biagé)
SNOW (Tomoyuki Yoshimura) VGC20 mgmfa (Adi Subramanian)
Suica (Joji Kaieda) VGC20 Seaco (Abe Brath)

 

Group Yellow

Southeast Asia
Format US Central
TextFont (Wai Yin) VGC15 JRank (Jonathan Rankin)
Renny (John Renelle Payumo) VGC16 AceNowak (Andrew Nowak)
Void (JS Deo) VGC17 PinkSylvie (Meghan Hyman)
Guntur Prabowo VGC18 MajorBowman (Jake Muller)
Nontaro (Chaiyawat Traiwichcha) VGC19U Munkey (William Marks)
Shaman (Melvin Keh) VGC14 TheBattleRoom (Collin Heier)
EvanSmoak VGC20 HBC (Trevor Rosberg)
kimnaise (Hakim Nah) VGC20 Spurrific (Justin Burns)

Rest of Europe
Format Plate Latam
Glurak_xy (Raphael Paul) VGC15 Andy (Federico Andino)
EmbC (Eduardo Cunha) VGC16 Sebas (Sebastian Escalante)
Szymon Wojdat VGC17 Fumito (André Fumis)
BanFox (Andrea Olea) VGC18 AvatarFede (Federico Turano)
Naociak (Bartosz Ekiert) VGC19M Juanfi (Juan Francisco Salerno)
MattieMoo (Mattie Morgan) VGC20 PumpkinPhantom (Caio Romanini)
SaltySylveon (Lukas Auer) VGC20 SimiusBlack (Julian Martinez)
Human (Enosh Shachar) VGC20 Gabriel Agati

 

Group Green

France
Format North Latam
Hari (Thomas Gravouille) VGC15 Nekron (Moisés Briones)
Lunard (Arthur Blanc-Renaudie) VGC16 HaxVic (Víctor González)
Glum (Anthony Liuzzo) VGC17 René Alvarenga
Alban Badin (Megathorn) VGC18 davidness (David Rodríguez)
Redsilver (Hippolyte Bernard) VGC19U Abby (Abraham Orta)
ProfesseurFX (François-Xavier De Lageneste) VGC20 Chuy (Jesús Bretón)
Otékal (Antoine De La Forest) VGC20 LisiadoVGC (Kenneth Gamboa)
newshiny (Nicolas Legoux) VGC20 green (Geovanni Polanco)

Germany
Format Korea
dark_psiana (Till Böhmer) VGC15 virgo (Hongyun Jeon)
TobySxE (Tobias Koschitzki) VGC16 Joongyu Baek
Viper (Serkan Tas) VGC17 Flozel (Jinho Park)
Lega (Matthias Suchodolski) VGC18 MeLuCa (Jiseok Lee)
Baked (Fabian Braun) VGC19U CandyBong (Hyungwoo Shin)
Feis (Faaiz Ashfaq) VGC20 Katzmie (Junhee Lee)
Levi (Andrej Siefried) VGC20 Sangyoon Jeong
Chulainn (Markus Sponholz) VGC20 Nash (Sanghyun Na)

 

Crosspool

East Asia
Format US East
siuhin (Nga Hin Yuen) VGC15 Angel Miranda
Pak Hei Leung VGC16 Tman (Tommy Cooleen)
ivankk (Pui Yin Kwok) VGC17 Gramgus (Stephen Mea)
Cyrus (Kei Yin Or) VGC18 Animus (Kyle Livinghouse)
ChienX2 (Chien Chien Tsai) VGC19U Joey Costagliola
Hugo Wu VGC20 JoeUX9 (Joseph Ugarte)
Man Kit Ao VGC20 Ashton Cox
Jian Ting Liu VGC20 Brady Smith

Italy
Format China
Pado (Flavio Del Pidio) VGC15 bennywong (Hongchao Wang)
lucalucario (Luca Lussignoli) VGC16 Ken (Zheyuan Huang)
dynamoon (Davide Cauteruccio) VGC17 ZygardeAwaken (Gary Qian)
Sanvy (Simone Sanvito) VGC18 AriaMizumiya (Zhengyi Xuan)
Marc0fier0 (Marco Silva) VGC19U Jingshu Li
duckpond (Edoardo Giunipero Ferraris) VGC20 aotobj (Bingjie Wang)
Nirinbo (Davide Carrer) VGC20 OHastune (Chenghua Li)
Dede (Davide Miraglia) VGC20 Ahri (Guli Lin)

 

Group Stage: Week 2

Group Blue

 

Andes Latin America
Format Australia
Don (Juan Naar) VGC15 ChosenFuture (James Katsaros)
Platypusferri (Diego Ferreira) VGC16 vivalavlade (Alister Sandover)
Ppl_Dorian (Dorian Quiñonez) VGC17 Gilbo (Liam Gilbert)
IRNemesis (Javier Valdes) VGC18 Mitch Kendrick
Jean Paul Lopez VGC19U zelda (Sam Pandelis)
Pephan (Estephan Valdebenito) VGC20 Maddo (Ben Madigan)
KelvinYavi (Kelvin Quishpe) VGC20 Mastodon (Paul Amedee)
Prro_T93 (Renzo Navarro) VGC20 Chris Kan

US West
Format East Asia
Bioscian (William Hall) VGC15 Hugo Wu
komvgc (Gavin Michaels) VGC16 ChienX2 (Chien Chien Tsai)
ScotchTape77 (Scott Iwafuchi) VGC17 nanana_mine (Yu Feng Jhuo)
mao (Jackson Finch) VGC18 ToooTvgc (Chih Chun Chen)
flyingfalcons_7 (Vishy Vasudevan) VGC19U Cyrus (Kei Yin Or)
Valentine (Andrew Ding) VGC20 Liu Jian Ting
Mudhiman (Raghav Malaviya) VGC20 siuhin (Nga Hin Yuen)
Kimo Nishimura VGC20 ilike282 (Jenn Chau Duh)

Group Red

 

Nordics
Format Japan
Pontus Westerlund VGC15 Suica (Joji Kaieda)
PatrickPurple94 (Patrick Moore) VGC16 Sashisu (Mao Harada)
Derith96 (Teemu Mankinen) VGC17 Chandy (Kohei Sakurai)
NidokingGuy (Jens Arne Mækinen) VGC18 Terurun (Teru Nakajima)
Owe (Oliver Eskolin) VGC19U ikepoke (Yusuke Ikeda)
Mikael Viljanen VGC20 Zeen (Shohei Kimura)
Smarius13 (Marius Solberg Schanche) VGC20 SNOW (Tomoyuki Yoshimura)
Joonas Hakalahti VGC20 Huyubare (Ko Tsukide)

Canada
Format China
Raphael Bagara VGC15 Yejiang (Jukun He)
SpookyMegamite (Nick Jorgensen) VGC16 Ken (Zheyuan Huang)
MechanicsPKMN (Nate Wright) VGC17 Jingshu Li
Yoshiandlugia (Fiona Szymkiewicz) VGC18 Ahri (Guli Lin)
Jean-Marc Hébert VGC19U wood (Jinghui Gu)
Sableye (Ryan Loseto) VGC20 aotobj (Bingjie Wang)
Sebby (Sébastien Biagé) VGC20 Yuyu (Yuhao Liu)
Tiddvicious (Matt Tidd) VGC20 Yunfeng Li

Group Yellow

 

Rest of Europe
Format Southeast Asia
Glurak_xy (Raphael Paul) VGC15 Shaman (Melvin Keh)
000aj (Andres Escobosa) VGC16 themegamovie (Wilson Foong)
Human (Enosh Shachar) VGC17 mattadome (Matthias Loong)
EmbC (Eduardo Cunha) VGC18 Void (Jasdil Deo)
BanFox (Andrea Olea) VGC19U Renny (John Renelle Payumo)
Szymon Wojdat VGC20 TextFont (Low Wai Yin)
MattieMoo (Mattie Morgan) VGC20 GunturOsada (Guntur Prabowo)
Idczaq (Filip Idczak) VGC20 EvanSmoak

Italy
Format Plate Latin America
lucalucario (Luca Lussignoli) VGC15 Andy (Federico Andino)
Pado (Flavio Del Pidio) VGC16 Sebas (Sebastián Escalante)
Ceree (Luca Ceribelli) VGC17 Fumito (André Fumis)
LordGioppi (Michele Gavelli) VGC18 AvatarFede (Federico Turano)
duckpond (Edoardo Giunipero Ferraris) VGC19S mysticbox_cr (Joaquín Salerno)
Polpolpo (Luca Marcato) VGC20 SimiusBlack (Julián Martínez)
Ilbona (Leonardo Bonanomi) VGC20 Gabriel Agati
marc0fier0 (Marco Silva) VGC20 Juanfi (Juan Francisco Salerno)

Group Green

 

Germany
Format France
Lega (Matthias Suchodolski) VGC15 Shiyo (Florian Henry)
TobySxE (Tobias Koschitzki) VGC16 HariPKMN (Thomas Gravouille)
Michilele (Michael Riechert) VGC17 megathorn (Alban Badin)
Viper (Serkan Tas) VGC18 cykomore (Nicolas Carvalho)
Feis (Faaiz Ashfaq) VGC19U Redsilver (Hippolyte Bernard)
Levi (Andrej Siefried) VGC20 Patate (Jules Degruson)
13Yoshi37 (Markus Stadter) VGC20 professeurFX (François-Xavier De Lageneste)
Fevzi Özkan VGC20 Otékal (Antoine De La Forest)

US East
Format Korea
CYPHeRtheKID (Arbin Tumaneng) VGC15 MeLuCa (Jiseok Lee)
Joey Costagliola VGC16 virgoh (Hongyun Jeon)
Jeremy Odena VGC17 pokemon_tcg (Sejun Park)
Jeremy Rodrigues VGC18 Nicky (SeongJae Jeong)
gramgus (Stephen Mea) VGC19U Baikmaster (Jongyoon Baek)
Animus (Kyle Livinghouse) VGC20 CandyBong (Hyungwoo Shin)
Dandy (Thomas DeRosa) VGC20 blue (Seunghoon Cha)
JoeUX9 (Joseph Ugarte) VGC20 Nash (Sanghyun Na)

Crosspool

 

US Central
Format Spain
Spurrific (Justin Burns) VGC13 mithos94 (Juan Borreguero)
JHufself (Jon Hu) VGC14 Arbol Deku (Albert Bañeres)
Talon (Cedric Bernier) VGC15 Sekiam (Miguel Marti de la Torre)
MajorBowman (Jake Muller) VGC16 Proman (Javier Señorena)
eshi (Diana Bros) VGC17 Len (Alex Soto)
HBC (Trevor Rosberg) VGC18 NietzTKD (Juan Antonio Fernandez)
Ampharos (Brandon Meckley) VGC19U Ahicodem (Miguel Pedraza)
PinkySylvie (Meghan Hyman) VGC20 Rahxen (Antonio Sánchez)

United Kingdom
Format North Latin America
Jamie Kean VGC15 Nekron (Moisés Briones)
KmZ_I_Miller (Justin Miller) VGC16 EwokPokemon (Christian Ramírez Lira)
Ben Kyriakou VGC17 HaxVic (Víctor González)
JonoTv (Jonathan Marston) VGC18 René Alvarenga
DavidPart (David Partington) VGC19U Abby (Abraham Orta)
AuraRayquaza (Taran Birdee) VGC20 Kenneth Gamboa
calvonix (Calvin Foster) VGC20 Conkeldurr (Luis Miguel Hernández)
Harry Louth VGC20 Al_RnRz (Alejandro Rolón)

Group Stage: Week 3

Group Blue

 

US West
Format Australia
kingdjk (Demitri Kaguras) VGC15 MogarChu (Malcolm Mackellar)
mao (Jackson Finch) VGC16 ChosenFuture (James Katsaros)
Mudhiman (Raghav Malaviya) VGC17 zelda (Sam Pandelis)
Bioscian (William Hall) VGC18 Mitch Kendrick
Kimo Nishimura VGC19U Chris Kan
komvgc (Gavin Michaels) VGC20 Ammodee (Graham Amedee)
Valentine (Andrew Ding) VGC20 Maddo (Ben Madigan)
flyingfalcons_7 (Vishy Vasudevan) VGC20 vivalavlade (Alister Sandover)

Spain
Format East Asia
Arbol Deku (Albert Bañeres) VGC15 nanana_mine (Yu Feng Jhuo)
Yeray Arrivi VGC16 TW_Max (Chen Wu)
PokeAlex (Alex Gomez) VGC17 ilike282 (Jenn Chau Duh)
Rahxen (Antonio Sánchez) VGC18 ToooTvgc (Chih Chun Chen)
Ahicodem (Miguel Pedraza) VGC19U ivankk (Pui Yin Kwok)
Digne (Cristian Casares) VGC20 Man Kit Ao
Kasty (Guillermo Castilla) VGC20 Liu Jian Ting
NietzTKD (Juan Antonio Fernandez) VGC20 Pak Hei Leung

Group Red

 

Canada
Format Nordics
Seaco (Abe Brath) VGC15 NidokingGuy (Jens Arne Mækinen)
Jean-Marc Hébert VGC16 PatrickPurple94 (Patrick Moore)
Warchomp (Alex Lebel) VGC17 Pontus Westerlund
MechanicsPKMN (Nate Wright) VGC18 Owe (Oliver Eskolin)
mgmfa (Adi Subramanian) VGC19U Derith96 (Teemu Mankinen)
Sebby (Sébastien Biagé) VGC20 David Barker
Tiddvicious (Matt Tidd) VGC20 Brede Stavø
Yoshiandlugia (Fiona Szymkiewicz) VGC20 David Degerman

United Kingdom
Format China
osirus (Lee Provost) VGC15 Yejiang (Jukun He)
Mattsby (Matt Carter) VGC16 bennywong (Hongchao Wang)
JonoTv (Jonathan Marston) VGC17 Ken (Zheyuan Huang)
Benster (Ben Markham) VGC18 wood (Jinghui Gu)
Jamie Boyt VGC19U Ariamizumiya (Zhengyi Xuan)
Harry Louth VGC20 Yunfeng Li
calvonix (Calvin Foster) VGC20 aotobj (Bingjie Wang)
AuraRayquaza (Taran Birdee) VGC20 OHastune (Chenghua Li)

Group Yellow

 

Plate Latin America
Format Southeast Asia
Andy (Federico Andino) VGC15 TextFont (Low Wai Yin)
Fumito (André Fumis) VGC16 Renny (John Renelle Payumo)
Gabriel Agati VGC17 Shaman (Melvin Keh)
mysticbox_cr (Joaquín Salerno) VGC18 GunturOsada (Guntur Prabowo)
Sebas (Sebastián Escalante) VGC19U Mewmart (Martin Tan)
SimiusBlack (Julián Martínez) VGC20 kimnaise (Hakim Nah)
Juanfi (Juan Francisco Salerno) VGC20 mattadome (Matthias Loong)
AvatarFede (Federico Turano) VGC20 EvanSmoak

US Central
Format Italy
JRank (Jonathan Rankin) VGC15 Pado (Flavio Del Pidio)
JHufself (Jon Hu) VGC16 LordGioppi (Michele Gavelli)
PinkySylvie (Meghan Hyman) VGC17 Polpolpo (Luca Marcato)
Talon (Cedric Bernier) VGC18 dynamoon (Davide Cauteruccio)
Spurrific (Justin Burns) VGC19S lucalucario (Luca Lussignoli)
Munkey (William Marks) VGC20 Nirinbo (Davide Carrer)
BattleRoom (Collin Heier) VGC20 Dede (Davide Miraglia)
eshi (Diana Bros) VGC20 Ilbona (Leonardo Bonanomi)

Group Green

 

France
Format Korea
HariPKMN (Thomas Gravouille) VGC15 virgoh (Hongyun Jeon)
Lunard (Arthur Blanc-Renaudie) VGC16 MeLuCa (Jiseok Lee)
Glum (Anthony Liuzzo) VGC17 Joongyu Baek
Shiyo (Florian Henry) VGC18 Sangyoon Jeong
Redsilver (Hippolyte Bernard) VGC19U CandyBong (Hyungwoo Shin)
Shao (Adam Cherfaoui) VGC20 Katzmie (Junhee Lee)
professeurFX (François-Xavier De Lageneste) VGC20 Flozel (Jinho Park)
NewShiny (Nicolas Legoux) VGC20 Nicky (SeongJae Jeong)

US East
Format North Latin America
Angel Miranda VGC15 Al_RnRz (Alejandro Rolón)
Jeremy Odena VGC16 EwokPokemon (Christian Ramírez Lira)
gramgus (Stephen Mea) VGC17 HaxVic (Víctor González)
Animus (Kyle Livinghouse) VGC18 davidness (David Rodríguez)
Dandy (Thomas DeRosa) VGC19U Abby (Abraham Orta)
Ashton Cox VGC20 green (Geovanni Polanco)
bsmiffy_ (Brady Smith) VGC20 Kenneth Gamboa
JoeUX9 (Joseph Ugarte) VGC20 Chuy (Jesús Bretón)

Crosspool

 

Germany
Format Andes Latin America
dark_psiana (Till Böhmer) VGC15 Boah (Matias Roa)
TobySxE (Tobias Koschitzki) VGC16 RuL (Raul Ramirez)
Michilele (Michael Riechert) VGC17 TG_Grandfire (Javier Parada)
eimagi (Eike Marvin Gilcher) VGC18 Prro_T93 (Renzo Navarro)
Baked (Fabian Braun) VGC19U Jean Paul Lopez
Chulainn (Markus Sponholz) VGC20 Ppl_Dorian (Dorian Quiñonez)
13Yoshi37 (Markus Stadter) VGC20 Platypusferri (Diego Ferreira)
Levi (Andrej Siefried) VGC20 KelvinYavi (Kelvin Quishpe)

Rest of Europe
Format Japan
000aj (Andres Escobosa) VGC15 Yuudachi (Kento Kitayama)
MattieMoo (Mattie Morgan) VGC16 Ikazuki (Kazuki Ogushi)
EmbC (Eduardo Cunha) VGC17 Chandy (Kohei Sakurai)
BanFox (Andrea Olea) VGC18 Zeen (Shohei Kimura)
Glurak_xy (Raphael Paul) VGC19U yzan (Yuki Zaninovich)
LemonPi (Tom Dowling) VGC20 Sashisu (Mao Harada)
SaltySylveon (Lukas Auer) VGC20 SNOW (Tomoyuki Yoshimura)
Szymon Wojdat VGC20 Rinya Kobayashi

Group Stage: Week 4

Group Blue

Australia
Format East Asia
Sarkastik (Ty Power) VGC15 Liu Jian Ting
ChosenFuture (James Katsaros) VGC16 nanana_mine (Yu Feng Jhuo)
Gilbo (Liam Gilbert) VGC17 siuhin (Nga Hin Yuen)
Chris Kan VGC18 ToooTvgc (Chih Chun Chen)
vivalavlade (Alister Sandover) VGC19U TW_Max (Chen Wu)
Maddo (Ben Madigan) VGC20 S5 Cyrus (Kei Yin Or)
Hobbit (Henry Rich) VGC20 S6 ivankk (Pui Yin Kwok)
Mastodon (Paul Amedee) VGC20 S6 Man Kit Ao

Spain
Format Andes Latin America
PokeAlex (Alex Gomez) VGC15 Don (Juan Naar)
Proman (Javier Señorena) VGC16 Pephan (Estephan Valdebenito)
mithos94 (Juan Borreguero) VGC17 Ppl_Dorian (Dorian Quiñonez)
NietzTKD (Juan Antonio Fernandez) VGC18 ralfdude90 (Paul Ruiz)
Ahicodem (Miguel Pedraza) VGC19U IRNemesis (Javier Valdes)
Digne (Cristian Casares) VGC20 S5 Prro_T93 (Renzo Navarro)
Kasty (Guillermo Castilla) VGC20 S6 KelvinYavi (Kelvin Quishpe)
Rahxen (Antonio Sánchez) VGC20 S6 Platypusferri (Diego Ferreira)

Group Red

Nordics
Format China
NidokingGuy (Jens Arne Mækinen) VGC15 Yejiang (Jukun He)
PatrickPurple94 (Patrick Moore) VGC16 ZygardeAwaken (Gary Qian)
Derith96 (Teemu Mankinen) VGC17 Ariamizumiya (Zhengyi Xuan)
Pontus Westerlund VGC18 Ahri (Guli Lin)
Owe (Oliver Eskolin) VGC19U Ken (Zheyuan Huang)
Mikael Viljanen VGC20 S5 Yuyu (Yuhao Liu)
Smarius13 (Marius Solberg Schanche) VGC20 S5 OHastune (Chenghua Li)
Joonas Hakalahti VGC20 S6 aotobj (Bingjie Wang)

United Kingdom
Format Japan
Jamie Kean VGC15 Yuudachi (Kento Kitayama)
Mattsby (Matt Carter) VGC16 Ikazuki (Kazuki Ogushi)
Ben Kyriakou VGC17 Zeen (Shohei Kimura)
JonoTv (Jonathan Marston) VGC18 ikepoke (Yusuke Ikeda)
Jamie Boyt VGC19U yzan (Yuki Zaninovich)
AuraRayquaza (Taran Birdee) VGC20 S5 Suica (Joji Kaieda)
DavidPart (David Partington) VGC20 S6 SNOW (Tomoyuki Yoshimura)
osirus (Lee Provost) VGC20 S6 Rinya Kobayashi

Group Yellow

Italy
Format Southeast Asia
Pado (Flavio Del Pidio) VGC15 mattadome (Matthias Loong)
Sanvy (Simone Sanvito) VGC16 GunturOsada (Guntur Prabowo)
Nirinbo (Davide Carrer) VGC17 Mewmart (Martin Tan)
LordGioppi (Michele Gavelli) VGC18 kimnaise (Hakim Nah)
Ceree (Luca Ceribelli) VGC19U EvanSmoak
marc0fier0 (Marco Silva) VGC20 S5 Void (Jasdil Deo)
dynamoon (Davide Cauteruccio) VGC20 S6 Shaman (Melvin Keh)
Polpolpo (Luca Marcato) VGC20 S6 Ismat Myron Beg

US Central
Format Rest of Europe
MajorBowman (Jake Muller) VGC15 Glurak_xy (Raphael Paul)
AceNowak (Andrew Nowak) VGC16 EmbC (Eduardo Cunha)
Spurrific (Justin Burns) VGC17 Human (Enosh Shachar)
Ampharos (Brandon Meckley) VGC18 Szymon Wojdat
Munkey (William Marks) VGC19M Naociak (Bartosz Ekiert)
eshi (Diana Bros) VGC20 S5 MattieMoo (Mattie Morgan)
PinkySylvie (Meghan Hyman) VGC20 S6 LemonPi (Tom Dowling)
Temporal (Alyssa Smith) VGC20 S6 SaltySylveon (Lukas Auer)

Group Green

US East
Format France
Angel Miranda VGC15 HariPKMN (Thomas Gravouille)
Joey Costagliola VGC16 Lunard (Arthur Blanc-Renaudie)
Jeremy Odena VGC17 cykomore (Nicolas Carvalho)
gramgus (Stephen Mea) VGC18 Shiyo (Florian Henry)
Animus (Kyle Livinghouse) VGC19U megathorn (Alban Badin)
JoeUX9 (Joseph Ugarte) VGC20 S5 0tekal (Antoine De La Forest)
bsmiffy_ (Brady Smith) VGC20 S6 professeurFX (François-Xavier De Lageneste)
CYPHeRtheKID (Arbin Tumaneng) VGC20 S6 Shao (Adam Cherfaoui)

Germany
Format North Latin America
dark_psiana (Till Böhmer) VGC15 Al_RnRz (Alejandro Rolón)
TobySxE (Tobias Koschitzki) VGC16 EwokPokemon (Christian Ramírez Lira)
Michilele (Michael Riechert) VGC17 HaxVic (Víctor González)
Baked (Fabian Braun) VGC18 davidness (David Rodríguez)
13Yoshi37 (Markus Stadter) VGC19U Abby (Abraham Orta)
Lega (Matthias Suchodolski) VGC20 S5 DannyTDS (Daniel Núñez)
Chulainn (Markus Sponholz) VGC20 S6 Chuy (Jesús Bretón)
Levi (Andrej Siefried) VGC20 S6 green (Geovanni Polanco)

Crosspool

US West
Format Korea
Enigne (Hayden McTavish) VGC15 pokemon_tcg (Sejun Park)
komvgc (Gavin Michaels) VGC16 virgoh (Hongyun Jeon)
blckkkkkk (River Davis) VGC17 Nash (Sanghyun Na)
Mudhiman (Raghav Malaviya) VGC18 CandyBong (Hyungwoo Shin)
Valentine (Andrew Ding) VGC19U Baikmaster (Jongyoon Baek)
ScotchTape77 (Scott Iwafuchi) VGC20 S5 Katzmie (Junhee Lee)
kingdjk (Demitri Kaguras) VGC20 S6 blue (Seunghoon Cha)
Mando (Allan Martinez) VGC20 S6 Joongyu Baek

Canada
Format Plate Latin America
Seaco (Abe Brath) VGC15 Sebas (Sebastián Escalante)
SpookyMegamite (Nick Jorgensen) VGC16 AvatarFede (Federico Turano)
Warchomp (Alex Lebel) VGC17 Fumito (André Fumis)
MechanicsPKMN (Nate Wright) VGC18 Juanfi (Juan Francisco Salerno)
Sebby (Sébastien Biagé) VGC19U Gabriel Agati
mgmfa (Adi Subramanian) VGC20 S5 Luciano Begot
Tiddvicious (Matt Tidd) VGC20 S6 Gonzalo Sintas
Yoshiandlugia (Fiona Szymkiewicz) VGC20 S6 PumpkinPhantom (Caio Romanini)

Group Stage: Week 5

Group Blue

Andes Latin America
Format East Asia
Don (Juan Naar) VGC15 Liu Jian Ting
Pephan (Estephan Valdebenito) VGC16 siuhin (Nga Hin Yuen)
Ppl_Dorian (Dorian Quiñonez) VGC17 Cyrus (Kei Yin Or)
ralfdude90 (Paul Ruiz) VGC18 Pak Hei Leung
Platypusferri (Diego Ferreira) VGC19U ilike282 (Jenn Chau Duh)
Jean Paul Lopez VGC20 S5 Hugo Wu
RuL (Raul Ramirez) VGC20 S6 ivankk (Pui Yin Kwok)
IRNemesis (Javier Valdes) VGC20 S6 ToooTvgc (Chih Chun Chen)

US West
Format Spain
kingdjk (Demitri Kaguras) VGC15 PokeAlex (Alex Gomez)
komvgc (Gavin Michaels) VGC16 Proman (Javier Señorena)
mao (Jackson Finch) VGC17 mithos94 (Juan Borreguero)
Bioscian (William Hall) VGC18 NietzTKD (Juan Antonio Fernandez)
Mudhiman (Raghav Malaviya) VGC19U Ahicodem (Miguel Pedraza)
flyingfalcons_7 (Vishy Vasudevan) VGC20 S5 Digne (Cristian Casares)
Valentine (Andrew Ding) VGC20 S6 Rahxen (Antonio Sánchez)
ScotchTape77 (Scott Iwafuchi) VGC20 S6 Kasty (Guillermo Castilla)

Group Red

Japan
Format China
Yuudachi (Kento Kitayama) VGC15 ZygardeAwaken (Gary Qian)
Ikazuki (Kazuki Ogushi) VGC16 Ken (Zheyuan Huang)
Chandy (Kohei Sakurai) VGC17 bennywong (Hongchao Wang)
Zeen (Shohei Kimura) VGC18 Ariamizumiya (Zhengyi Xuan)
yzan (Yuki Zaninovich) VGC19U wood (Jinghui Gu)
Huyubare (Ko Tsukide) VGC20 S5 Jingshu Li
Terurun (Teru Nakajima) VGC20 S6 Yunfeng Li
Sashisu (Mao Harada) VGC20 S6 aotobj (Bingjie Wang)

Canada
Format United Kingdom
Seaco (Abe Brath) VGC15 Jamie Kean
SpookyMegamite (Nick Jorgensen) VGC16 Mattsby (Matt Carter)
Warchomp (Alex Lebel) VGC17 Ben Kyriakou
MechanicsPKMN (Nate Wright) VGC18 Jamie Boyt
Sebby (Sébastien Biagé) VGC19U JonoTv (Jonathan Marston)
mgmfa (Adi Subramanian) VGC20 S5 AuraRayquaza (Taran Birdee)
Yoshiandlugia (Fiona Szymkiewicz) VGC20 S6 Benster (Ben Markham)
Tiddvicious (Matt Tidd) VGC20 S6 Harry Louth

Group Yellow

Italy
Format Rest of Europe
Sanvy (Simone Sanvito) VGC15 EmbC (Eduardo Cunha)
Pado (Flavio Del Pidio) VGC16 MattieMoo (Mattie Morgan)
Polpolpo (Luca Marcato) VGC17 Human (Enosh Shachar)
lucalucario (Luca Lussignoli) VGC18 Szymon Wojdat
duckpond (Edoardo Giunipero Ferraris) VGC19U Glurak_xy (Raphael Paul)
dynamoon (Davide Cauteruccio) VGC20 S5 Idczaq (Filip Idczak)
Nirinbo (Davide Carrer) VGC20 S6 BanFox (Andrea Olea)
marc0fier0 (Marco Silva) VGC20 S6 LemonPi (Tom Dowling)

US Central
Format Plate Latin America
MajorBowman (Jake Muller) VGC15 AvatarFede (Federico Turano)
Temporal (Alyssa Smith) VGC16 Sebas (Sebastián Escalante)
Spurrific (Justin Burns) VGC17 Fumito (André Fumis)
Talon (Cedric Bernier) VGC18 Mashiz (Nehuen Cabibbo)
Munkey (William Marks) VGC19M mysticbox_cr (Joaquín Salerno)
eshi (Diana Bros) VGC20 S5 Gabriel Agati
PinkySylvie (Meghan Hyman) VGC20 S6 Juanfi (Juan Francisco Salerno)
BattleRoom (Collin Heier) VGC20 S6 SimiusBlack (Julián Martínez)

Group Green

US East
Format Germany
Angel Miranda VGC14 13Yoshi37 (Markus Stadter)
CYPHeRtheKID (Arbin Tumaneng) VGC15 dark_psiana (Till Böhmer)
gramgus (Stephen Mea) VGC16 TobySxE (Tobias Koschitzki)
Ashton Cox VGC17 Michilele (Michael Riechert)
Jeremy Odena VGC18 Baked (Fabian Braun)
JoeUX9 (Joseph Ugarte) VGC19U Viper (Serkan Tas)
Dandy (Thomas DeRosa) VGC20 S5 eimagi (Eike Marvin Gilcher)
Animus (Kyle Livinghouse) VGC20 S6 Chulainn (Markus Sponholz)

North Latin America
Format Korea
davidness (David Rodríguez) VGC15 Joongyu Baek
EwokPokemon (Christian Ramírez Lira) VGC16 pokemon_tcg (Sejun Park)
HaxVic (Víctor González) VGC17 Sangyoon Jeong
Al_RnRz (Alejandro Rolón) VGC18 Flozel (Jinho Park)
Abby (Abraham Orta) VGC19U virgoh (Hongyun Jeon)
DannyTDS (Daniel Núñez) VGC20 S5 MeLuCa (Jiseok Lee)
green (Geovanni Polanco) VGC20 S6 Nash (Sanghyun Na)
Kenneth Gamboa VGC20 S6 Nicky (SeongJae Jeong)

Crosspool

Nordics
Format Australia
Pontus Westerlund VGC15 vivalavlade (Alister Sandover)
NidokingGuy (Jens Arne Mækinen) VGC16 Mitch Kendrick
PatrickPurple94 (Patrick Moore) VGC17 Ammodee (Graham Amedee)
David Barker VGC18 Chris Kan
Derith96 (Teemu Mankinen) VGC19M ChosenFuture (James Katsaros)
Owe (Oliver Eskolin) VGC20 S5 MogarChu (Malcolm Mackellar)
Joonas Hakalahti VGC20 S6 Maddo (Ben Madigan)
Mikael Viljanen VGC20 S6 Mastodon (Paul Amedee)

France
Format Southeast Asia
HariPKMN (Thomas Gravouille) VGC15 TextFont (Low Wai Yin)
Shiyo (Florian Henry) VGC16 Renny (John Renelle Payumo)
Patate (Jules Degruson) VGC17 mattadome (Matthias Loong)
Shao (Adam Cherfaoui) VGC18 Shaman (Melvin Keh)
Glum (Anthony Liuzzo) VGC19U GunturOsada (Guntur Prabowo)
NewShiny (Nicolas Legoux) VGC20 S5 kimnaise (Hakim Nah)
professeurFX (François-Xavier De Lageneste) VGC20 S6 EvanSmoak
cykomore (Nicolas Carvalho) VGC20 S6 Nontaro (Chaiyawat Traiwichcha)

Playoffs: Top 8
East Asia
Format China
nanana_mine (Yu Feng Jhuo) VGC15 Ariamizumiya (Zhengyi Xuan)
Cyrus (Kei Yin Or) VGC16 Ken (Zheyuan Huang)
TW_Max (Chen Wu) VGC17 bennywong (Hongchao Wang)
ToooTvgc (Chih Chun Chen) VGC18 Ahri (Guli Lin)
Pak Hei Leung VGC19U aotobj (Bingjie Wang)
Liu Jian Ting VGC20 S5 Yuyu (Yuhao Liu)
siuhin (Nga Hin Yuen) VGC20 S6 Jingshu Li
Man Kit Ao VGC20 S6 Yunfeng Li

Rest of Europe
Format Korea
Glurak_xy (Raphael Paul) VGC15 Joongyu Baek
MattieMoo (Mattie Morgan) VGC16 MeLuCa (Jiseok Lee)
Human (Enosh Shachar) VGC17 Flozel (Jinho Park)
BanFox (Andrea Olea) VGC18 Sangyoon Jeong
Szymon Wojdat VGC19U CandyBong (Hyungwoo Shin)
Idczaq (Filip Idczak) VGC20 S5 Nicky (SeongJae Jeong)
LemonPi (Tom Dowling) VGC20 S6 Nash (Sanghyun Na)
EmbC (Eduardo Cunha) VGC20 S6 Katzmie (Junhee Lee)

Germany
Format Plate Latin America
dark_psiana (Till Böhmer) VGC15 Sebas (Sebastián Escalante)
TobySxE (Tobias Koschitzki) VGC16 Andy (Federico Andino)
Michilele (Michael Riechert) VGC17 Fumito (André Fumis)
Baked (Fabian Braun) VGC18 AvatarFede (Federico Turano)
13Yoshi37 (Markus Stadter) VGC19U mysticbox_cr (Joaquín Salerno)
Levi (Andrej Siefried) VGC20 S5 Gabriel Agati
Fevzi Özkan VGC20 S6 SimiusBlack (Julián Martínez)
Feis (Faaiz Ashfaq) VGC20 S6 Juanfi (Juan Francisco Salerno)

Spain
Format Japan
Arbol Deku (Albert Bañeres) VGC15 Yuudachi (Kento Kitayama)
Yeray Arrivi VGC16 Ikazuki (Kazuki Ogushi)
mithos94 (Juan Borreguero) VGC17 Chandy (Kohei Sakurai)
NietzTKD (Juan Antonio Fernandez) VGC18 Zeen (Shohei Kimura)
PokeAlex (Alex Gomez) VGC19U Huyubare (Ko Tsukide)
Kasty (Guillermo Castilla) VGC20 S5 ikepoke (Yusuke Ikeda)
Digne (Cristian Casares) VGC20 S6 SNOW (Tomoyuki Yoshimura)
Rahxen (Antonio Sánchez) VGC20 S6 Rinya Kobayashi

Playoffs: Top 4
Korea
Format China
Joongyu Baek VGC15 Yejiang (Jukun He)
virgoh (Hongyun Jeon) VGC16 ZygardeAwaken (Gary Qian)
MeLuCa (Jiseok Lee) VGC17 Ken (Zheyuan Huang)
pokemon_tcg (Sejun Park) VGC18 wood (Jinghui Gu)
CandyBong (Hyungwoo Shin) VGC19U Ariamizumiya (Zhengyi Xuan)
Nicky (SeongJae Jeong) VGC20 S5 aotobj (Bingjie Wang)
Baikmaster (Jongyoon Baek) VGC20 S6 OHastune (Chenghua Li)
Flozel (Jinho Park) VGC20 S6 Yunfeng Li

Plate Latin America
Format Japan
Sebas (Sebastián Escalante) VGC15 Yuudachi (Kento Kitayama)
Andy (Federico Andino) VGC16 Ikazuki (Kazuki Ogushi)
Fumito (André Fumis) VGC17 Chandy (Kohei Sakurai)
AvatarFede (Federico Turano) VGC18 SNOW (Tomoyuki Yoshimura)
mysticbox_cr (Joaquín Salerno) VGC19U Rinya Kobayashi
Gabriel Agati VGC20 S5 Terurun (Teru Nakajima)
Juanfi (Juan Francisco Salerno) VGC20 S6 Sashisu (Mao Harada)
SimiusBlack (Julián Martínez) VGC20 S6 yzan (Yuki Zaninovich)

Playoffs: Finals
Plate Latin America
Format China
AvatarFede (Federico Turano) VGC15 Yejiang (Jukun He)
Andy (Federico Andino) VGC16 Ken (Zheyuan Huang)
Fumito (André Fumis) VGC17 ZygardeAwaken (Gary Qian)
Sebas (Sebastián Escalante) VGC18 wood (Jinghui Gu)
mysticbox_cr (Joaquín Salerno) VGC19U Ahri (Guli Lin)
Gabriel Agati VGC20 S5 aotobj (Bingjie Wang)
SimiusBlack (Julián Martínez) VGC20 S6 OHastune (Chenghua Li)
Juanfi (Juan Francisco Salerno) VGC20 S6 Yunfeng Li

Results include team standings as well as other information that may be of use to players, such as Showdown replays. If a team is displayed as 6 Bulbasaur, it means the match replays were not reported (though the result was).

Group Stage: Week 1
Format
US East
6 – 2
East Asia
Replays
VGC15
Angel Miranda
2 – 1
Nga Hin Yuen
VGC16
Tommy Cooleen
1 – 2
Pak Hei Leung
VGC17
Stephen Mea
2 – 0
Pui Yin Kwok
VGC18
Animus
2 – 1
Kei Yin Or
VGC19u
Joey Costagliola
2 – 1
Chien-Chien Tsai
VGC20
Joseph Ugarte
2 – 1
Hugo Wu
VGC20
Brady Smith
0 – 2
Jian Ting Liu
VGC20
Ashton Cox
2 – 0
Man Kit Ao

Format
US West
1 – 7
Andes Latin America
Replays
VGC15
Hayden McTavish
0 – 2
Juan Naar
VGC16
River Davis
1 – 2
Estephan Valdebenito
VGC17
Scott Iwafuchi
0 – 2
Dorian Quiñonez
VGC18
Jackson Finch
1 – 2
Kelvin Quishpe
VGC19u
Allan Martinez
0 – 2
Javier Valdes
VGC20
Raghav Malaviya
2 – 1
Matias Roa
VGC20
Andrew Ding
0 – 2
Jean Paul Lopez
VGC20
Demitri Kaguras
0 – 2
Raul Ramirez

Format
US Central
5 – 3
Southeast Asia
Replays
VGC14
Collin Heier
0 – 2
Melvin Keh
VGC15
Jonathan Rankin
0 – 2
Low Wai Yin
VGC16
Andrew Nowak
0 – 2
John Renelle Payumo
VGC17
Meghan Hyman
2 – 0
Jasdil Deo
VGC18
Jake Muller
2 – 1
Guntur Prabowo
VGC19u
William Marks
2 – 0
Chaiyawat Traiwichcha
VGC20
Justin Burns
2 – 0
Hakim Nah
VGC20
Trevor Rosberg
2 – 1
Evan Weng

Format
Canada
3 – 5
Japan
Replays
VGC15
Raphael Bagara
2 – 1
Kento Kitayama
VGC16
Randy Kwa
0 – 2
Shohei Kimura
VGC17
Matt Tidd
2 – 1
Teru Nakajima
VGC18
Nate Wright
1 – 2
Mao Harada
VGC19u
Alex Lebel
1 – 2
Ko Tsukide
VGC20
Abe Brath
2 – 0
Joji Kaieda
VGC20
Sebastien Biage
1 – 2
Kohei Sakurai
VGC20
Adi Subramanian
1 – 2
Tomoyuki Yoshimura

Format
United Kingdom
4 – 4
Nordics
Replays
VGC15
Jamie Boyt
0 – 2
Pontus Westerlund
VGC16
Matt Carter
0 – 2
Patrick Moore
VGC17
Ben Kyriakou
2 – 1
David Barker
VGC18
Jonathan Marston
2 – 1
Jens Arne Mækinen
VGC19s
Calvin Foster
1 – 2
Oliver Eskolin
VGC20
Ben Markham
1 – 2
Joonas Hakalahti
VGC20
Taran Birdee
2 – 1
Brede Stavø
VGC20
Harry Louth
2 – 0
David Degerman

Format
Italy
6 – 2
China
Replays
VGC15
Flavio Del Pidio
2 – 0
Hongchao Wang
VGC16
Luca Lussignoli
1 – 2
Zheyuan Huang
VGC17
Davide Cauteruccio
2 – 0
Gary Qian
VGC18
Simone Sanvito
2 – 0
Zhengyi Xuan
VGC19u
Marco Silva
2 – 1
Jingshu Li
VGC20
Edoardo Giunipero Ferraris
1 – 2
Bingjie Wang
VGC20
Davide Miraglia
2 – 0
Guli Lin
VGC20
Davide Carrer
2 – 1
Chenghua Li

Format
Spain
6 – 2
Australia
Replays
VGC14
Albert Bañeres
2 – 0
Ty Power
VGC15
Alex Gomez
2 – 0
Alister Sandover
VGC16
Yeray Arriví
2 – 1
James Katsaros
VGC17
Javier Señorena
0 – 2
Chris Kan
VGC18
Guillermo Castilla
0 – 2
Mitch Kendrick
VGC19u
Miguel Pedraza
2 – 0
Henry Rich
VGC20
Antonio Sánchez
2 – 1
Malcolm Mackellar
1 2 3
VGC20
Cristian Casares
2 – 0
Graham Amedee

Format
Germany
4 – 4
Korea
Replays
VGC15
Till Böhmer
2 – 1
Hongyun Jeon
VGC16
Tobias Koschitzki
2 – 1
Joongyu Baek
VGC17
Serkan Tas
0 – 2
Jinho Park
VGC18
Matthias Suchodolski
0 – 2
Jiseok Lee
VGC19u
Fabian Braun
1 – 2
Hyungwoo Shin
VGC20
Faaiz Ashfaq
2 – 0
Junhee Lee
VGC20
Andrej Siefried
2 – 1
Sangyoon Jeong
VGC20
Markus Sponholz
0 – 2
Sanghyun Na

Format
France
6 – 2
North Latin America
Replays
VGC15
Thomas Gravouille
2 – 0
Moises Briones
VGC16
Arthur Blanc-Renaudie
2 – 1
Victor Gonzalez
VGC17
Anthony Liuzzo
2 – 1
Rene Alvarenga
VGC18
Alban Badin
1 – 2
David Rodríguez
VGC19u
Redsilver
1 – 2
Abby
VGC20
Antoine De La Forest
2 – 1
Daniel Núñez
VGC20
François-Xavier De Lageneste
2 – 0
Jesus Breton
VGC20
Nicolas Legoux
2 – 1
Geovanni Polanco

Format
Rest of Europe
4 – 4
Plate Latin America
Replays
VGC15
Raphael Paul
2 – 1
Federico Andino
VGC16
Eduardo Cunha
2 – 1
Sebastian Escalante
VGC17
Szymon Wojdat
0 – 2
André Fumis
VGC18
Andrea Olea
2 – 0
Federico Turano
VGC19m
Bartosz Ekiert
1 – 2
Juan Francisco Salerno
VGC20
Mattie Morgan
2 – 1
Caio Romanini
VGC20
Enosh Shachar
1 – 2
Gabriel Agati
VGC20
Lukas Auer
0 – 2
Julian Martinez
Group Stage: Week 2
Format
US East
3 – 5
Korea
Replays
VGC15
Arbin Tumaneng
0 – 2
Jiseok Lee
VGC16
Joey Costagliola
1 – 2
Hongyun Jeon
1 2 3
VGC17
Jeremy Odena
2 – 1
Sejun Park
1 2 3
VGC18
Jeremy Rodrigues
0 – 2
SeongJea Jeong
VGC19u
Stephen Mea
2 – 0
Jongyoon Baek
VGC20
Thomas DeRosa
1 – 2
Seunghoon Cha
1 2 3
VGC20
Kyle Livinghouse
2 – 0
Hyungwoo Shin
VGC20
Joseph Ugarte
1 – 2
Sanghyun Na

Format
US West
3 – 5
East Asia
Replays
VGC15
William Hall
2 – 1
Hugo Wu
1 2 3
VGC16
kingofmars
2 – 0
ChienX2
VGC17
Scott Iwafuchi
0 – 2
Yu Feng Jhuo
VGC18
Jackson Finch
1 – 2
Chih Chun Chen
1 2 3
VGC19u
Vishy Vasudevan
0 – 2
Kei Yin Or
VGC20
Raghav Malaviya
2 – 1
Nga Hin Yuen
1 2 3
VGC20
Kimo Nishimura
0 – 2
Jenn Chau Duh
VGC20
Andrew Ding
0 – 2
Jian Ting Liu

Format
US Central
5 – 3
Spain
Replays
VGC13
Justin Burns
2 – 0
Juan Borreguero
VGC14
Jon Hu
2 – 0
Arbol Deku
VGC15
Cedric Bernier
2 – 1
Miguel Marti de la Torre
1 2 3
VGC16
Jake Muller
0 – 2
Javier Señorena
VGC17
Diana Bros
2 – 0
Alex Soto
VGC18
Trevor Rosberg
0 – 2
Juan Antonio Fernandez
VGC19u
Brandon Meckley
1 – 2
Miguel Pedraza
1 2 3
VGC20
Meghan Hyman
2 – 0
Antonio Sanchez

Format
Canada
4 – 4
China
Replays
VGC15
Raphael Bagara
0 – 2
Jukun He
VGC16
Nick Jorgensen
2 – 0
Zheyuan Huang
VGC17
Nate Wright
2 – 0
Jingshu Li
VGC18
Fiona Szymkiewicz
0 – 2
Guli Lin
VGC19u
Jean-Marc Hébert
1 – 2
Jinghui Gu
1 2 3
VGC20
Matt Tidd
2 – 1
Yunfeng Li
1 2 3
VGC20
Sébastien Biagé
2 – 0
Yuhao Liu
VGC20
Ryan Loseto
1 – 2
Bingjie Wang
1 2 3

Format
United Kingdom
6 – 2
North Latin America
Replays
VGC15
Jamie Kean
2 – 1
David Rodríguez
1 2 3
VGC16
Justin Miller
1 – 2
Christian Ramírez Lira
1 2 3
VGC17
Ben Kyriakou
1 – 2
Victor Gonzalez
1 2 3
VGC18
Jonathan Marston
2 – 1
Rene Alvarenga
1 2 3
VGC19u
David Partington
2 – 0
Abraham Orta
VGC20
Harry Louth
2 – 0
Alejandro Rolón
VGC20
Calvin Foster
2 – 0
Luis Miguel Hernandez
VGC20
Taran Birdee
2 – 1
Kenneth Gamboa

Format
Italy
2 – 6
Plate Latin America
Replays
VGC15
Luca Lussignoli
0 – 2
Federico Andino
VGC16
Flavio Del Pidio
0 – 2
Sebastian Escalante
VGC17
Luca Ceribelli
2 – 1
André Fumis
1 2 3
VGC18
Michele Gavelli
1 – 2
Federico Turano
1 2 3
VGC19s
Edoardo Giunipero Ferraris
1 – 2
Joaquín Salerno
1 2 3
VGC20
Leonardo Bonanomi
2 – 0
Gabriel Agati
VGC20
Luca Marcato
1 – 2
Julián Martínez
1 2 3
VGC20
Marco Silva
0 – 2
Juan Francisco Salerno

Format
Germany
5 – 3
France
Replays
VGC15
Matthias Suchodolski
0 – 2
Florian Henry
VGC16
Tobias Koschitzki
2 – 1
Thomas Gravouille
1 2 3
VGC17
Michael Riechert
2 – 0
Alban Badin
VGC18
Serkan Tas
0 – 2
Nicolas Carvalho
VGC19u
Faaiz Ashfaq
2 – 0
Hippolyte Bernard
VGC20
Markus Stadter
1 – 2
François-Xavier De Lageneste
1 2 3
VGC20
Fevzi Özkan
2 – 1
Antoine De La Forest
1 2 3
VGC20
Andrej Siefried
2 – 0
Jules Degruson

Format
Nordics
2 – 6
Japan
Replays
VGC15
Pontus Westerlund
0 – 2
Joji Kaieda
VGC16
Patrick Moore
0 – 2
Mao Harada
VGC17
Teemu Mankinen
1 – 2
Kohei Sakurai
1 2 3
VGC18
Jens Arne Maekinen
1 – 2
Teru Nakajima
1 2 3
VGC19u
Oliver Eskolin
2 – 0
Yusuke Ikeda
VGC20
Joonas Hakalahti
2 – 0
Ko Tsukide
VGC20
Marius Solberg Schanche
0 – 2
Tomoyuki Yoshimura
VGC20
Mikael Viljanen
0 – 2
Shohei Kimura

Format
Rest of Europe
4 – 4
Southeast Asia
Replays
VGC15
Raphael Paul
2 – 0
Melvin Keh
VGC16
Andres Escobosa
2 – 1
Wilson Foong
1 2 3
VGC17
Enosh Shachar
1 – 2
Matthias Loong
1 2 3
VGC18
Eduardo Cunha
0 – 2
Jasdil Deo
VGC19u
Andrea Olea
1 – 2
John Renelle Payumo
1 2 3
VGC20
Szymon Wojdat
2 – 0
Low Wai Yin
VGC20
Mattie Morgan
2 – 1
Guntur Prabowo
1 2 3
VGC20
Filip Idczak
0 – 2
Evan Weng

Format
Andes Latin America
4 – 4
Australia
Replays
VGC15
Juan Naar
2 – 0
James Katsaros
VGC16
Diego Ferreira
1 – 2
Alister Sandover
1 2 3
VGC17
Dorian Quiñonez
2 – 1
Liam Gilbert
1 2 3
VGC18
Javier Valdes
0 – 2
Mitch Kendrick
VGC19u
Jean Paul Lopez
2 – 0
Sam Pandelis
VGC20
Kelvin Quishpe
2 – 0
Paul Amedee
VGC20
Estephan Valdebenito
1 – 2
Ben Madigan
1 2 3
VGC20
Renzo Navarro
0 – 2
Chris Kan

Group Stage: Week 3
Format
US East
3 – 5
North Latin America
Replays
VGC15
Angel Miranda
0 – 2
Alejandro Rolón
VGC16
Jeremy Odena
2 – 1
Christian Ramírez Lira
1 2 3
VGC17
Stephen Mea
1 – 2
Victor Gonzalez
1 2 3
VGC18
Kyle Livinghouse
0 – 2
David Rodríguez
VGC19u
Thomas DeRosa
0 – 2
Abraham Orta
VGC20
Brady Smith
2 – 0
Kenneth Gamboa
VGC20
Ashton Cox
1 – 2
Geovanni Polanco
1 2 3
VGC20
Joseph Ugarte
2 – 0
Jesus Breton

Format
US West
5 – 3
Australia
Replays
VGC15
Demitri Kaguras
2 – 1
Malcolm Mackellar
1 2 3
VGC16
Jackson Finch
1 – 2
James Katsaros
1 2 3
VGC17
Raghav Malaviya
2 – 1
Sam Pandelis
1 2 3
VGC18
William Hall
2 – 1
Mitch Kendrick
VGC19u
Kimo Nishimura
1 – 2
Chris Kan
1 2 3
VGC20
Andrew Ding
2 – 0
Ben Madigan
VGC20
Vishy Vasudevan
1 – 2
Alister Sandover
1 2 3
VGC20
Gavin Michaels
2 – 1
Graham Amedee
1 2 3

Format
US Central
5 – 3
Italy
Replays
VGC15
Jonathan Rankin
0 – 2
Flavio Del Pidio
VGC16
Jon Hu
1 – 2
Michele Gavelli
1 2 3
VGC17
Meghan Hyman
2 – 0
Luca Marcato
VGC18
Cedric Bernier
2 – 1
Davide Cauteruccio
1 2 3
VGC19s
Justin Burns
1 – 2
Luca Lussignoli
1 2 3
VGC20
Diana Bros
2 – 1
Leonardo Bonanomi
1 2 3
VGC20
William Marks
2 – 1
Davide Carrer
1 2 3
VGC20
Jake Muller
2 – 0
Davide Miraglia

Format
Canada
5 – 3
Nordics
Replays
VGC15
Abe Brath
2 – 0
Jens Arne Mækinen
VGC16
Jean Marc
0 – 2
Patrick Moore
VGC17
Alex Lebel
2 – 0
Ola Nordby
VGC18
Nate Wright
2 – 0
Oliver Eskolin
VGC19u
Adi Subramanian
1 – 2
Teemu Mankinen
1 2 3
VGC20
Sébastien Biagé
0 – 2
David Barker
VGC20
Matt Tidd
2 – 1
Brede Stavo
1 2 3
VGC20
Fiona Szymkiewicz
2 – 0
David Degerman

Format
United Kingdom
3 – 5
China
Replays
VGC15
Lee Provost
2 – 0
Jukun He
VGC16
Matt Carter
2 – 1
BennyWong
1 2 3
VGC17
Jonathan Marston
0 – 2
Zheyuan Huang
VGC18
Ben Markham
0 – 2
Jinghui Gu
VGC19u
Jamie Boyt
2 – 1
Zhengyi Xuan
1 2 3
VGC20
Calvin Foster
0 – 2
Bingjie Wang
VGC20
Taran Birdee
1 – 2
Chenghua Li
1 2 3
VGC20
Harry Louth
1 – 2
Yunfeng Li
1 2 3

Format
Spain
1 – 7
East Asia
Replays
VGC15
Albert Bañeres
1 – 2
Yu Feng Jhuo
1 2 3
VGC16
Yeray Arrivi
1 – 2
Chen Wu
1 2 3
VGC17
Alex Gomez
0 – 2
Jenn Chau Duh
VGC18
Antonio Sánchez
0 – 2
Chih-Chun Chen
VGC19u
Miguel Pedraza
0 – 2
Pui Yin Kwok
VGC20
Juan Antonio Fernandez
2 – 0
Pak Hei Leung
VGC20
Guillermo Castilla
1 – 2
Liu Jian Ting
1 2 3
VGC20
Cristian Casares
1 – 2
Ao Man Kit
1 2 3

Format
Germany
7 – 1
Andes Latin America
Replays
VGC15
Till Böhmer
2 – 0
Matias Roa
VGC16
Tobias Koschitzki
2 – 0
Raul Ramirez
VGC17
Michael Riechert
2 – 0
Javier Parada
VGC18
Eike Marvin Gilcher
2 – 1
Renzo Navarro
1 2 3
VGC19u
Fabian Braun
2 – 1
Jean Paul Lopez
1 2 3
VGC20
Markus Sponholz
2 – 1
Dorian Quiñonez
1 2 3
VGC20
Markus Stadter
1 – 2
Diego Ferreira
1 2 3
VGC20
Andrej Siefried
2 – 1
Kelvin Quishpe
1 2 3

Format
France
3 – 5
Korea
Replays
VGC15
Thomas Gravouille
2 – 1
Hongyun Jeon
1 2 3
VGC16
Arthur Blanc-Renaudie
1 – 2
Jiseok Lee
1 2 3
VGC17
Anthony Liuzzo
1 – 2
Joongyu Baek
1 2 3
VGC18
Florian Henry
2 – 1
Sangyoon Jeong
1 2 3
VGC19u
Hippolyte Bernard
0 – 2
Hyungwoo Shin
VGC20
Nicolas Legoux
0 – 2
SeongJae Jeong
VGC20
Adam Cherfaoui
2 – 1
Junhee Lee
1 2 3
VGC20
Francois-Xavier De Lageneste
0 – 2
Jinho Park

Format
Rest of Europe
3 – 5
Japan
Replays
VGC15
Andres Escobosa
1 – 2
Kento Kitayama
1 2 3
VGC16
Mattie Morgan
2 – 0
Kazuki Ogushi
VGC17
Eduardo Cunha
1 – 2
Kohei Sakurai
1 2 3
VGC18
Andrea Olea
0 – 2
Shohei Kimura
VGC19u
Raphael Paul
2 – 1
Yuki Zaninovich
1 2 3
VGC20
Szymon Wojdat
0 – 2
Rinya Kobayashi
VGC20
Tom Dowling
2 – 1
Mao Harada
1 2 3
VGC20
Lukas Auer
0 – 2
Tomoyuki Yoshimura

Format
Plate Latin America
3 – 5
Southeast Asia
Replays
VGC15
Federico Andino
0 – 2
Low Wai Yin
VGC16
Andre Fumis
1 – 2
John Renelle Payumo
1 2 3
VGC17
Gabriel Agati
2 – 1
Melvin Keh
1 2 3
VGC18
Joaquin Salerno
0 – 2
Guntur Prabowo
VGC19u
Sebastian Escalante
2 – 0
Martin Tan
VGC20
Federico Turano
1 – 2
Evan Weng
1 2 3
VGC20
Julian Martinez
1 – 2
Hakim Nah
1 2 3
VGC20
Juan Francisco Salerno
2 – 1
Matthias Loong
13

Group Stage: Week 4
Format
US East
5 – 3
France
Replays
VGC15
Angel Miranda
2 – 1
Thomas Gravouille
1 2 3
VGC16
Tommy Cooleen
1 – 2
Arthur Blanc-Renaudie
1 2 3
VGC17
Jeremy Odena
2 – 0
Nicolas Carvalho
VGC18
Stephen Mea
2 – 1
Florian Henry
1 2 3
VGC19u
Kyle Livinghouse
2 – 0
Alban Badin
VGC20
Arbin Tumaneng
2 – 1
Adam Cherfaoui
1 2 3
VGC20
Brady Smith
1 – 2
François-Xavier De Lageneste
1 2 3
VGC20
Joseph Ugarte
1 – 2
Antoine De La Forest
1 2 3

Format
US West
5 – 3
Korea
Replays
VGC15
Hayden McTavish
2 – 1
Sejun Park
1 2 3
VGC16
Gavin Michaels
2 – 1
Hongyun Jeon
1 2 3
VGC17
River Davis
1 – 2
Sanghyeon Na
1 2 3
VGC18
Raghav Malaviya
2 – 0
Hyungwoo Shin
VGC19u
Andrew Ding
2 – 0
Jongyoon Baek
VGC20
Scott Iwafuchi
2 – 1
Junhee Lee
1 2 3
VGC20
Demitri Kaguras
1 – 2
Seunghoon Cha
1 2 3
VGC20
Allan Martinez
0 – 2
Joongyu Baek

Format
US Central
3 – 5
Rest of Europe
Replays
VGC15
Jake Muller
2 – 1
Raphael Paul
1 2 3
VGC16
Andrew Nowak
0 – 2
Eduardo Cunha
VGC17
Justin Burns
0 – 2
Enosh Shachar
VGC18
Brandon Meckley
1 – 2
Szymon Wojdat
1 2 3
VGC19m
William Marks
2 – 1
Bartosz Ekiert
1 2 3
VGC20
Diana Bros
0 – 2
Mattie Morgan
VGC20
Alyssa Smith
2 – 1
Lukas Auer
1 2 3
VGC20
Meghan Hyman
0 – 2
Tom Dowling

Format
Canada
3 – 5
Plate Latin America
Replays
VGC15
Abe Brath
1 – 2
Sebastian Escalante
1 2 3
VGC16
Nick Jorgensen
2 – 1
Federico Turano
1 2 3
VGC17
Alexandre Lebel
1 – 2
André Fumis
1 2 3
VGC18
Nate Wright
0 – 2
Juan Francisco Salerno
VGC19u
Sebastien Biage
1 – 2
Gabriel Agati
1 2 3
VGC20
Aditya Subramanian
2 – 0
Luciano Begot
VGC20
Matt Tidd
2 – 1
Gonzalo Sintas
1 2 3
VGC20
Fiona Szymkiewicz
0 – 2
Julián Martínez

Format
United Kingdom
4 – 4
Japan
Replays
VGC15
Jamie Kean
0 – 2
Kento Kitayama
VGC16
Justin Miller
2 – 0
Kazuki Ogushi
VGC17
Ben Kyriakou
2 – 0
Shohei Kimura
VGC18
Jonathan Marston
1 – 2
Yusuke Ikeda
1 2 3
VGC19u
Jamie Boyt
0 – 2
Yuki Zaninovich
VGC20
Taran Birdee
2 – 0
Joji Kaieda
VGC20
Lee Provost
0 – 2
Rinya Kobayashi
VGC20
David Partington
2 – 1
Tomoyuki Yoshimura
1 2 3

Format
Italy
5 – 3
Southeast Asia
Replays
VGC15
Flavio Del Pidio
1 – 2
Matthias Loong
1 2 3
VGC17
Davide Carrer
1 – 2
Martin Tan
1 2 3
VGC18
Michele Gavelli
1 – 2
Hakim Nah
1 2 3
VGC19u
Luca Ceribelli
2 – 1
Evan Weng
1 2 3
VGC20
Simone Sanvito
2 – 1
Guntur Prabowo
1 2 3
VGC20
Davide Cauteruccio
2 – 1
Melvin Keh
1 2 3
VGC20
Marco Silva
2 – 1
Jasdil Deo
1 2 3
VGC20
Luca Marcato
2 – 0
Ismat Myron Beg

Format
Spain
6 – 2
Andes Latin America
Replays
VGC15
Alex Gomez
1 – 2
Juan Naar
1 2 3
VGC16
Javier Señorena
2 – 1
Estephan Valdebenito
1 2 3
VGC17
Juan Borreguero
2 – 0
Dorian Quiñonez
VGC18
Juan Antonio Fernandez
1 – 2
Paul Ruiz
1 2 3
VGC19u
Miguel Pedraza
2 – 0
Javier Valdes
VGC20
Alex Soto
2 – 0
Renzo Navarro
VGC20
Guillermo Castilla
2 – 0
Kelvin Quishpe
VGC20
Antonio Sánchez
2 – 0
Diego Ferreira

Format
Germany
5 – 3
North Latin America
Replays
VGC15
Till Böhmer
2 – 0
Alejandro Rolon
VGC16
Tobias Koschitzki
0 – 2
Christian Ramirez
VGC17
Michael Riehert
1 – 2
Victor Gonzalez
1 2 3
VGC18
Fabian Braun
2 – 0
David Rodríguez
VGC19u
Markus Stadter
2 – 0
Abraham Orta
VGC20
Matthias Suchodolski
1 – 2
Daniel Nuñez
1 2 3
VGC20
Andrej Siefried
2 – 0
Geovanni Polanco
VGC20
Markus Sponholz
2 – 1
Jesùs Breton

Format
Nordics
2 – 6
China
Replays
VGC15
Jens Arne Mækinen
1 – 2
Jukun He
1 2 3
VGC16
Patrick Moore
0 – 2
Gary Qian
VGC17
Teemu Mankinen
0 – 2
Zhengyi Xuan
VGC18
Pontus Westerlund
1 – 2
Guli Lin
1 2 3
VGC19u
Oliver Eskolin
2 – 1
Zheyuan Huang
1 2 3
VGC20
Joonas Hakalahti
0 – 2
Bingjie Wang
VGC20
Marius Solberg Schanche
1 – 2
Chenghua Li
1 2 3
VGC20
Mikael Viljanen
2 – 1
Yuhao Liu
1 2 3

Format
Australia
3 – 5
East Asia
Replays
VGC15
Ty Power
0 – 2
Liu Jian-Ting
VGC16
James Katsaros
0 – 2
Yu Feng Jhuo
VGC17
Liam Gilbert
0 – 2
Yuen Nga Hin
VGC18
Christopher Kan
2 – 1
Chih Chun Chen
1 2 3
VGC19u
Alister Sandover
2 – 0
Chen Wu
VGC20
Ben Madigan
0 – 2
Cyrus Or
VGC20
Henry Rich
0 – 2
Pui Yin Kwok
VGC20
Paul Amedee
2 – 0
Man Kit Ao

Group Stage: Week 5
Format
US East
0 – 8
Germany
Replays
VGC14
Angel Miranda
0 – 2
Markus Stadter
VGC15
Arbin Tumaneng
0 – 2
Till Böhmer
VGC16
Stephen Mea
0 – 2
Tobias Koschitzki
VGC17
Ashton Cox
0 – 2
Michael Riechert
Forfeit
VGC18
Jeremy Odena
0 – 2
Fabian Braun
Forfeit
VGC19U
Joseph Ugarte
0 – 2
Serkan Tas
Forfeit
VGC20
Kyle Livinghouse
0 – 2
Markus Sponholz
Forfeit
VGC20
Thomas DeRosa
0 – 2
Matthias Suchodolski

Format
US West
1 – 7
Spain
Replays
VGC15
Demitri Kaguras
0 – 2
Alex Gomez
VGC16
Gavin Michaels
1 – 2
Javier Señorena
1 2 3
VGC17
Jackson Finch
1 – 2
Juan Borreguero
1 2 3
VGC18
William Hall
1 – 2
Juan Antonio Fernandez
VGC19u
Raghav Malaviya
2 – 1
Miguel Pedraza
1 2 3
VGC20
Vishy Vasudevan
1 – 2
Cristian Casares
1 2 3
VGC20
Scott Iwafuchi
1 – 2
Guillermo Castilla
1 2 3
VGC20
Andrew Ding
1 – 2
Antonio Sánchez
1 2 3

Format
US Central
3 – 5
Plate Latin America
Replays
VGC15
Jake Muller
2 – 1
Federico Turano
1 2 3
VGC16
Alyssa Smith
2 – 0
Sebastian Escalante
VGC17
Justin Burns
0 – 2
André Fumis
VGC18
Cedric Bernier
2 – 1
Nehuen Cabibbo
1 2 3
VGC19m
William Marks
0 – 2
Joaquin Salerno
VGC20
Diana Bros
0 – 2
Gabriel Agati
VGC20
Collin Heier
0 – 2
Julian Eduardo Martinez
VGC20
Meghan Hyman
0 – 2
Juan Francisco Salerno

Format
Canada
4 – 4
United Kingdom
Replays
VGC15
Abe Brath
2 – 0
Jamie Kean
VGC16
Nick Jorgensen
2 – 1
Matt Carter
1 2 3
VGC17
Alex Lebel
2 – 1
Ben Kyriakou
1 2 3
VGC18
Nate Wright
1 – 2
Jamie Boyt
1 2 3
VGC19u
Sebastien Biage
2 – 0
Jonathan Marston
VGC20
Adi Subramanian
1 – 2
Taran Birdee
1 2 3
VGC20
Matt Tidd
0 – 2
Harry Louth
VGC20
Fiona Szymkiewicz
1 – 2
Ben Markham
1 2 3

Format
Italy
3 – 5
Rest of Europe
Replays
VGC15
Simone Sanvito
0 – 2
Eduardo Cunha
VGC16
Flavio del Pidio
0 – 2
Mattie Morgan
VGC17
Luca Marcato
1 – 2
Enosh Shachar
1 2 3
VGC18
Luca Lussignoli
0 – 2
Szymon Wojdat
VGC19u
Edoardo Giunipero Ferraris
2 – 0
Raphael Paul
VGC20
Davide Cauteruccio
1 – 2
Filip Idczak
1 2 3
VGC20
Davide Carrer
2 – 1
Andrea Olea
1 2 3
VGC20
Marco Silva
2 – 1
Tom Dowling
1 2 3

Format
France
2 – 6
Southeast Asia
Replays
VGC15
Thomas Gravoille
1 – 2
Low Wai Yin
1 2 3
VGC16
Florian Henry
0 – 2
John Renelle Payumo
VGC17
Jules Degruson
0 – 2
Matthias Loong
VGC18
Adam Cherfaoui
0 – 2
Melvin Keh
VGC19u
Anthony Liuzzo
1 – 2
Guntur Prabowo
1 2 3
VGC20
Nicolas Carvalho
2 – 1
Chaiyawat Traiwichcha
1 2 3
VGC20
Nicolas Legoux
2 – 1
Hakim Nah
1 2 3
VGC20
François-Xavier De Lageneste (professeurFX)
1 – 2
Evan Weng
1 2 3

Format
Nordics
5 – 3
Australia
Replays
VGC15
Pontus Westerlund
2 – 1
Alister Sandover
1 2 3
VGC16
Jens Arne Mækinen
2 – 1
Mitch Kendrick
1 2 3
VGC17
Patrick Moore
0 – 2
Graham Amedee
VGC18
David Barker
2 – 0
Chris Kan
VGC19m
Teemu Mankinen
0 – 2
James Katsaros
VGC20
Mikael Viljanen
0 – 2
Paul Amedee
VGC20
Joonas Hakalahti
2 – 1
Ben Madigan
1 2 3
VGC20
Oliver Eskolin
2 – 1
Malcolm Mackellar

Format
North Latin America
3 – 5
Korea
Replays
VGC15
David Rodríguez
1 – 2
Joongyu Baek
1 2 3
VGC16
Christian Ramírez Lira
1 – 2
Sejun Park
1 2 3
VGC17
Víctor González
1 – 2
Sangyoon Jeong
1 2 3
VGC18
Alejandro Rolón
2 – 1
Jinho Park
1 2 3
VGC19u
Abraham Orta
2 – 0
Hongyun Jeon
VGC20
Daniel Núñez
1 – 2
Jiseok Lee
1 2 3
VGC20
Kenneth Gamboa
0 – 2
SeongJae Jeong

Format
Andes Latin America
5 – 3
East Asia
Replays
VGC15
Juan Naar
0 – 2
Liu Jian-Ting
VGC16
Estephan Valdebenito
2 – 0
Nga Hin Yuen
VGC17
Dorian Quiñonez
2 – 0
Kei Yin Or
VGC18
Paul Ruiz
0 – 2
Pak Hei Leung
VGC19u
Diego Ferreira
0 – 2
Jenn Chau Duh
VGC20
Javier Valdes
2 – 1
Chih Chun Chen
1 2 3
VGC20
Raul Ramirez
2 – 0
Pui Yin Kwok
VGC20
Jean Paul Lopez
2 – 0
Hugo Wu

Format
Japan
6 – 2
China
Replays
VGC16
Kazuki Ogushi
2 – 0
Zheyuan Huang
VGC17
Kohei Sakurai
2 – 1
Hongchao Wang
1 2 3
VGC18
Shohei Kimura
0 – 2
Zhengyi Xuan
VGC19u
Yuki Zaninovich
2 – 1
Jinghui Gu
1 2 3
VGC20
Ko Tsukide
2 – 1
Jingshu Li
1 2 3
VGC20
Mao Harada
2 – 0
Bingjie Wang
VGC20
Teru Nakajima
2 – 1
Yunfeng Li
Playoffs: Top 8
Format
Spain
3 – 5
Japan
Replays
VGC15
Albert Bañeres
0 – 2
Kento Kitayama
VGC16
Yeray Arrivi
0 – 2
Kazuki Ogushi
VGC17
Juan Borreguero
0 – 2
Kohei Sakurai
VGC18
Juan Antonio Fernandez
1 – 2
Shohei Kimura
VGC19U
Alex Gomez
2 – 0
Ko Tsukide
VGC20
Cristian Casares
2 – 0
Tomoyuki Yoshimura
VGC20
Antonio Sánchez
2 – 0
Rinya Kobayashi
VGC20
Guillermo Castilla
1 – 2
Yusuke Ikeda
1 2 3

Format
Germany
5 – 6
Plate Latin America
Replays
VGC15
Till Bohmer
1 – 2
Sebastian Escalante
1 2 3
VGC16
Tobias Koschitzki
0 – 2
Federico Andino
VGC17
Michael Riechert
2 – 1
Andre Fumis
1 2 3
VGC18
Fabian Braun
2 – 0
Federico Turano
VGC19u
Markus Stadter
0 – 2
Joaquin Salerno
VGC20
Faaiz Ashfaq
2 – 1
Juan Francisco Salerno
1 2 3
VGC20
Fevzi Ozkan
0 – 2
Julian Martinez
VGC20
Andrej Siefried
2 – 0
Gabriel Agati
Tie Round
VGC17
Michael Riechert
1 – 2
Sebastian Escalante
1 2 3
VGC19u
Markus Stadter
2 – 0
Gabriel Agati
VGC20
Faaiz Ashfaq
0 – 2
Juan Francisco Salerno

Format
Rest of Europe
2 – 6
Korea
Replays
VGC15
Raphael Paul
1 – 2
Joongyu Baek
1 2 3
VGC16
Mattie Morgan
0 – 2
Jiseok Lee
VGC17
Enosh Shachar
2 – 1
Jinho Park
1 2 3
VGC18
Andrea Olea
1 – 2
Sangyoon Jeong
1 2 3
VGC19u
Szymon Wojdat
1 – 2
Hyungwoo Shin
1 2 3
VGC20
Filip Idczak
1 – 2
SeongJae Jeong
1 2 3
VGC20
Tom Dowling
0 – 2
Sanghyeon Na
VGC20
Eduardo Cunha